Jóga a putování po Izraeli: střed a sever

14.10.2017 12:00

V termínu 14.10. - 24.10. 2017 chystáme výpravu do Izraele, do pulzujícího srdce naší civilizace, do křižovatky kultur, do míst, která nesou prastaré příběhy, energie a vzpomínky. Nacházení rovnováhy ve vlnách protikladů „Svaté země“, balancování její intenzity pomocí jógové praxe, která slouží jako příruční nástroj harmonizace těla i duše nejen na cestách po cizích zemích ale i při putování životem.

 

Výprava do pulzujícího srdce naší civilizace, do křižovatky kultur, do míst, která nesou prastaré příběhy, energie a vzpomínky. Nacházení rovnováhy ve vlnách protikladů „Svaté země“, balancování její intenzity pomocí jógové praxe, která slouží jako příruční nástroj harmonizace těla i duše nejen na cestách po cizích zemích ale i při putování životem.

Během devíti společných dnů strávených cestováním po Izraeli navštívíme starobylý Jeruzalém, energií pulsující moderní Tel Aviv, necháme se nadnášet i hýčkat slanou vodou Mrtvého moře, osvěžíme se v oáze Ein Gedi, budeme si užívat pláží moře Středozemního, zavítáme i do přímořské kopcovité Haify, historického městečka Akko, do vinařské oblasti v okolí Zichron Ya'akov či věhlasné Ceasarie.

Ochutnáme speciality výtečné izraelské kuchyně od falafelu a hummusu až po šakšuku, degustovat budeme moci místní vína...vybírat si budeme každý den ze škály sladkého a šťavnatého ovoce - v říjnu bude zrovna sezóna granátových jablek:)

Jóga nás bude doprovázet každý den - buď na trávníku či na pláži hned u našeho bydlení, případně na střešní terase či v parku.

Výlet je plánován pro malou skupinku osob (8-12), vítáni jsou jógoví začátečníci i pokročilejší jogíni - prostor bude pro individuální přístup.

 

Navrhovaný program:

14.10. (sobota) odlet z Prahy (doporučený přímý let Smartwings/CSA ve 12:45 z Prahy (let QS1284)…cena zpáteční letenky k 20.5.: 7188Kč…mohu pomoci zajistit), okolo 17:30 přílet do Tel Avivu. Doprava (minibusík) do hotelu v Tel Avivu.

Ubytování ve dvoulůžkových či třílůžkových pokojích v jednoduše, ale účelně zařízeném BeachFront Hotelu (jak název napovídá přímo u pláže – www.beachfront.b144sites.co.il), ve 19:30 uvítací setkání na střešní terase našeho hotelu a poté možnost vyrazit na večeři do některé z mnoha okolních restaurací a do víru velkoměsta.  

 

15.10. (neděle) –ranní jóga na střešní terase hotelu či na pláži, poté snídaně v blízké restauraci „Yoveta“ (v ceně), check out z hotelu do 12h, ale možnost uschování kufrů, program samostatně či ve skupince dle individuální chuti - buď relax na pláži, možnost koupání (na pláži jsou převlékárny i sprchy) či prohlídky staré přístavní Jaffy či životem pulsujícího Tel Avivu (kryté tržiště Carmel, rušné centrum – Allenby, King George, Sheinken, procházka po zelení osázeném Rothschildově bulváru k divadlu HaBima, zajímavé jsou prvky Bauhaus architektury, pro které se části Tel Avivu někdy přezdívá „Bílé Město“ (UNESCO) Ve čtyři hodiny transfer do Nachsholim Seaside Resort (cca 1,5h jízdy), ubytování (dvou či třílůžkové pokoje),poté jóga při západu slunce (zapadá v půl sedmé:), večeře buď z vlastních zdrojů či v restauraci v Nachsholim, přenocování v Nachsholim (nahsholim.co.il).

 

 

16.10. (pondělí) ranní jóga na trávníku před naším ubytováním, snídaně v restauracii Resortu Nachsholim, dopoledne koupání (přilehlá pláž Dor-HaBonim láká bílým pískem a průzračnou modrou vodou, patří k nejkrásnějším v Izraeli…), či procházka po národním parku Nachsholim (divoká skalnatá pláž s písčitými zátočinkami, lagunami, ideální též pro milovníky pozorování ptactva…). Okolo 14h odjezd do Ceasarie (cca 20min jízdy); vstup 40NIS. Hérodova Ceasarie ve starověku patřila k největším městům regionu, římský amfiteátr, palác na výběžku do moře,  hérodovský hippodrom a lázně, byzantská ulice a akvadukt…; V Ceasarii jsou též restaurace, kavárny, umělecké galerie….Okolo páté hodiny přejezd (cca 20min) do městečka Zichron Ya´akov, které ze shora přehlíží místní vinařskou oblast (nejznámější jsou zde vína z Binjaminy). Možnost strávení času na příjemné pěší zóně (midrhavov) Hamejasdim s kavárnami, zmrzlinárnami, restauracemi, uměleckými galeriemi a butiky, možnost nahlédnou do zdejší synagogy…Můžeme se domluvit na společné večeři či posezení se sklenkou vína např. v příjené restauraci rodinného vinařství Tishby. Okolo deváté hodiny návrat zpět do Nachsholim.

 

17.10. (uterý) – ranní jóga, snídaně, poté vlastní program: možnost relaxovat na pláži, prozkoumávat přírodní park Nahsholim (nenáročný trek po krásném pobřeží), doporučovanou možností je návštěva a biblického Tel Dor a malého, ale velmi zajímavého archeologického muzea HaMizgaga, které se nachází v kibbutzu Nachsholim ve staré budově, jež nechal postavit baron Edmond de Rothschild., či možnost vyrazit samostatně na výlet někam dál (ráda doporučím možnosti). Večer jóga při západu slunce a večeře buď v restauraci Nachsholim či možno individuálně zajet do Zichron Ya´akov, kde je výběr restaurací veliký.

 

18.10 (středa) - ranní jóga, snídaně, a společný celodenní výlet do poklidné přímořské kopcovité Haify (krásné terasovité baháistické zahrady s Bábovou svatyní (UNESCO) na úpatí hory Carmel, lanovka a můžeme navštívoit karmelitánský klášter Stella Marais,…) a poté se podíváme ještě kousek na sever do malého historického přímořského městečka Akka (Acre/Akra) s barvitou historií centra obchodu psanou již od dob Féničanů. Akko je známé též jako křižácká základna po dobytí Richardem Lví Srdce, a svaté město stoupenců víry Bahá´í. Město bylo roku 2001 zařazeno mezi památky UNESCO. Můžeme navštívit jeho tajné tunely, turecké lázně, či zajímavé muzeum židovského odboje, prozkoumat živé tržiště, kochat se výhledy na moře… navečer návrat do Nachsholim.  

 

19.10 (čtvrtek) - ranní jóga, po snídani ještě možnost koupání, okolo dvanácté check-out a přejezd do Jeruzaléma (1,5 - 2h), ubytování v jednoduše zařízeném, ale výborně situovaném  The Little Jerusalem Hotel v centru města (www.jerusalem-little-hotel.com) prohlídka města (v tento den jistě  nestihneme vše jmenované, ale každý zvolí individuálně dle zájmu, na Jeruzalem bude ještě čas. Některé z možností: Židovská, křesťanská, Muslimská a Arménská čtvrť starého města, dále Olivová hora, překrásný panoramatický výhled na Jeruzalém z vyhlídkové terasy, chrám Dominus Flevit,, odkud Ježíš předpovídal zkázu města, Getsemanská zahrada a jeskyně, chrám Hrobu Panny Marie, chrám Smrtelné úzkosti (bazilika Národů), Staré město - Křížová cesta (Via Dolorosa), po které Ježíš kráčel na Kalvarii, Litostrotos – podzemní vodní nádrže z časů Ježíšových, chrám Odsouzení a Bičování Krista, Golgota - chrám Božího hrobu, místo ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista; Chrámová hora – Skalní dóm – hlavní dominanta Jeruzaléma, mešita Al-Aksa - biblická hora Moria, místo prvního i druhého židovského chrámu, Zeď nářků, kde židé oplakávají zničení chrámu, hora Sion - Caenaculum, chrám ustanovení Poslední večeře Krista, Dormition - místo Nanebevzetí Panny Marie, Bazilika zesnutí, tradiční hrob krále Davida, tržiště…), večer možná návštěva tržiště Mahne Jehuda se spoustou příjemných restaurací, můžeme se zde navečeřet či zajít do některé z přilehlých restaurací; přenocovaní v Jeruzalémě)

 

20.10 (pátek) – ranní jóga, po snídani samostatná prohlídka vybraných skvostů Jerusaléma, možnost návštěvy dílny arménské keramiky….pro případné zájemce možnost výletu do Betléma (není v ceně). Večer možnost domluvy společné šabatové večeře v Jeruzalémě, přenocování v Jeruzalémě).

 

21.10. (sobota) – okolo sedmé odjezd na celodenní výlet k Mrtvému Moři – nejdříve navštívíme Masadu (bývalá židovská pevnost tyčící se nad Mrtvým mořem a pouští, jejíž historie je plná legend - vstup plus lanovka  - 74NIS). Herodův palác, místo posledního odporu ve válce židovské, symbol izraelské svobody, nezávislosti a heroismu, poté polední osvěžení se v oáze Ein Gedi (možnost krátkého treku skrz Nachal Arugot či Nachal David– vstup do Ein Gedi 29NIS); a poté sjedeme k Mrtvému moři, kde se můžeme nechat nadnášet silně mineralizovanou slanou vodou, pomazat se léčivým bahnem, relaxovat na pláži, poté návrat do Jeruzaléma;

 

22.10.(neděle). ranní jóga; po snídani check out (do 11h), možno si nechat zavazadla v hotelu, poté volný program v Jeruzalémě – památky, které jsme nestihli, případně muzea, kavárny či nákupy dle Vašich zájmů opět možnost návštěvy životem tepajícího jeruzalémského trhu Mahne Jehuda a nákup dárečků či dobrot domů, kolem půl třetí cesta na letiště; doporučený let s ČSA/SmartWings v 18:25 z Ben Gurionova letiště v Tel Avivu; přílet do Prahy 21:30.

 

Pro více info a přihlašování  pište na sarkayoga@gmail.com